Alby komunijne jako tradycyjny współcześnie ubiór komunijny dla dzieci.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej zaczeło być uroczystością komercyjną. Wydatki związane z owym zdarzeniem często przekraczają wyliczenia rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników potrzebnych dziecku do przystąpienia do pierwszej komunii oraz zorganizowanie przyjęcia wiąże się z wysokimi wydatkami. Koszty związane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dziecko, by móc dołączyć do tego sakramentu, obowiązkowo musi posiadać różaniec, gromnicę oraz książeczkę do modlitwy. Te zakupy wiążą się z kosztami około 60 zł.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Od kilku lat w kościele katolickim dzieci pierwszokomunijne przyjmują sakrament w jednakowych szatach, jakimi są alby komunijne. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garnitury, co łączyło się z tym, że podczas mszy istniała mała rewia mody. Alby komunijne i jednakowe sukienki komunijne są bardzo dobrym rozwiązaniem, wszystkie dziatki wyglądają tak samo, nie ma przepychu i niepotrzebnego strojenia się . Jednak w multum parafiach dyktuje się zamówienie alb komunijnych i sukienek w jednej danej firmie, aby wszystkie były identyczne.

Powiązane jest to z tym, że rodzice nie mają możliwości znalezienia tańszej opcji zakupu. Przeciętnie taki strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym należy dodać jeszcze buty, pelerynę i ubranie na przebranie. U dziewczyn zazwyczaj są to sukieneczki, a dla chłopców tradycyjnie garnitury. I tutaj również trzeba wyciągnąć z portmonetki około 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebka na różaniec i książeczkę, poza tym wianuszek na głowę, wydaje się, że są to drobnostki, lecz one także kosztują. Każdy rodzic chce, by ten dzień zapisał się w pamięci jego pociechy.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też urządzane są imprezy komunijne. By w maju móc robić przyjęcie komunijne, konieczne jest dokonać rezerwowania już dużo wcześniej, bo na miesiąc przed imprezą możemy już nic nie znaleźć. Uroczystość komunijna to zazwyczaj obiad plus kawa (zobacz również świeże pieczywo stary kleparz) i ciastko. Za 3-4 godziny rodzinnego świętowania trzeba zapłacić minumum 80 zł za gościa. Wiele restauracji proponuje swym gościom tańszą wersję np. z swoimi wypiekami. Zapraszając na przyjęcie komunijne 20 osób zapłacimy za nich prawie 1600 zł.

9 sierpnia, 2021