Alby komunijne jako tradycyjny współcześnie ubiór komunijny dla dzieci.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej zaczeło być uroczystością komercyjną. Wydatki związane z owym zdarzeniem często przekraczają wyliczenia rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników potrzebnych dziecku do przystąpienia do pierwszej komunii oraz zorganizowanie przyjęcia wiąże się z wysokimi wydatkami. Koszty związane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dziecko, by móc dołączyć do tego sakramentu, obowiązkowo musi posiadać różaniec, gromnicę oraz książeczkę do modlitwy. Te zakupy wiążą się z kosztami około 60 zł.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Od kilku lat w kościele katolickim dzieci pierwszokomunijne przyjmują sakrament w jednakowych szatach, jakimi są alby komunijne. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garnitury, co łączyło się z tym, że podczas mszy istniała mała rewia mody. Alby komunijne i jednakowe sukienki komunijne są bardzo dobrym rozwiązaniem, wszystkie dziatki wyglądają tak samo, nie ma przepychu i niepotrzebnego strojenia się . Jednak w multum parafiach dyktuje się zamówienie alb komunijnych i sukienek w jednej danej firmie, aby wszystkie były identyczne.

Powiązane jest to z tym, że rodzice nie mają możliwości znalezienia tańszej opcji zakupu. Przeciętnie taki strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym należy dodać jeszcze buty, pelerynę i ubranie na przebranie. U dziewczyn zazwyczaj są to sukieneczki, a dla chłopców tradycyjnie garnitury. I tutaj również trzeba wyciągnąć z portmonetki około 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebka na różaniec i książeczkę, poza tym wianuszek na głowę, wydaje się, że są to drobnostki, lecz one także kosztują. Każdy rodzic chce, by ten dzień zapisał się w pamięci jego pociechy.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też urządzane są imprezy komunijne. By w maju móc robić przyjęcie komunijne, konieczne jest dokonać rezerwowania już dużo wcześniej, bo na miesiąc przed imprezą możemy już nic nie znaleźć. Uroczystość komunijna to zazwyczaj obiad plus kawa i ciastko. Za 3-4 godziny rodzinnego świętowania trzeba zapłacić minumum 80 zł za gościa. Wiele restauracji proponuje swym gościom tańszą wersję np. z swoimi wypiekami. Zapraszając na przyjęcie komunijne 20 osób zapłacimy za nich prawie 1600 zł.

Czerwiec 22, 2018