
W zdecydowanej większości chryzantema doniczkowa – duże i małe pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetne pochodzenie, ponieważ Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”).
Nie jesteś pewien odnośnie tamtego tematu? Po prostu sprawdź szczegóły kurs pieczenia tortów przedstawione dokładnie tu. Wszystko było dogłębnie wyjaśnione.
Nic dziwnego, że w naszym kraju można je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczamy także rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, lecz także w gruncie – złocień koreański oraz złocień arktyczny. Wysokość zależy od gatunku, trzeba przyznać, że jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!
Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe oraz pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze mają kwiaty języczkowe, które są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne zaś są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, bo mogą występować pod postacią pomponów lub kwiatostanów w kształcie kul.
Jesienią (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie albo małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najbardziej doświadczeni ogrodnicy. Pamiętajmy jednakże, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, iż większość z nich kwitnie bardzo późno. Wiadomo, w fachowych szklarniach ogrodnicy są w stanie manipulować oświetleniem i temperaturą, więc możemy podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.
Chryzantemy z pewnością upiększa każdy dom swoimi niezwykle wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są naprawdę odpowiednie do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednocześnie, że roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie pasuje do uprawy gruntowej, ponieważ źle reaguje na ujemne temperatury.