Co to jest odzyskiwanie długów i jakie prawa przysługują dłużnikowi?

Kredyty, „chwilówki” – coraz sporzej Polaków zadłuża się w przeróżnych instytucjach. Wszystko jest dobrze, póki spłacamy raty na czas, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniędzy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego firma windykacyjna. Co robić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Czym jest windykacja oraz jakie są jej warianty? Na początek pragnę objaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornicza.

należności

Autor: Daniel Deppe
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż podstawowy ich cel wydaje się być taki sam – a więc odzyskanie zaległych pieniążków, to jednak bazują one na zupełnie innych prawach. Windykacja wierzytelności (eurea giełda wierzytelności) to wariant mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, która udzieliła pożyczki (kliknij: zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie). Zawżdy opiera się na dialogu. Windykator, reprezentujący konkretną osobę czy firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika (tak jak robi to egzekutor), tylko czyni wszystko, ażeby dobrowolnie parafował on ugodę. Dzięki temu najczęściej udaje się wypracować kompromis, uwzględniający potrzeby oraz możności obydwu stron. W praktyce wygląda to tak, że osoba potrzebująca odebrać własne pieniądze, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej prośbę kontaktuje się z dłużnikiem. W mnogości wypadków wierzyciel odzyskuje zaległe pieniądze pomniejszone oczywiście o prowizję. Jest to wygodne, bo nie musi się zajmować całym procesem osobiście. Na ogół stosowane są 2 rodzaje windykacji: polubowna – polega na przesyłaniu upomnień a także systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniążki, sądowa – kiedy windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna SAF SA skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, a do akcji wkroczy już komornik.

windykacja

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika za każdym razem najlepszym podejściem jest windykacja polubowna, albowiem istnieje szansa, by się dogadać oraz nie pogrążyć się w dalsze opały. Dobrze jest pamiętać, że zarówno wierzycielowi, jak też reprezentującej go firmie windykacyjnej, finalnie zależy na odzyskaniu pieniążków – będą więc robić wszystko, aby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Dłużnik nie ma obowiązku zapraszać windykatora do domu.

17 września, 2022