Czy należy spożywać jajka? Jakie mają wartości odżywcze? Czy są wysokokaloryczne?

W polskiej kuchni jajka są bardzo istotne, to znaczy, że stanowią podstawę dużej ilości dań. To bardzo dobrze, ponieważ mają bardzo wysoką wartość odżywczą i smakową. Całkiem sporo mają witamin oraz wartościowych składników mineralnych.

Z nich bez problemu możemy przyrządzić jajecznicę czy omlet, jajka możemy podać na twardo, sadzone, a nawet po wiedeńsku. Do jajek istnieje wiele pomocnych przyrządów, dzięki nim można przyrządzić zaskakujące potrawy na przykład foremka do jajek sadzonych.

Niektórzy mawiają, iż jajko to symbol życia i zdrowia i tak naprawdę jest w tym sporo prawdy. To pokarm pełnowartościowy, jaki posiada wszelkie podstawowe składniki odżywcze, tak potrzebne do budowania jak i regeneracji tkanek. W jajku więc można odnaleźć witaminy z grupy B, lecz również A, D oraz E.

Ciekawe informacje napisaliśmy dla Ciebie na kolejnej witrynie, która została poświęcona tej samej tematyce. Wejdź w link i dowiedz się tu (https://wierconestudnie.pl/) dodatkowych szczegółów.

W jajku jest dobrze przyswajalne żelazo, fosfor oraz wapń. Jajko jest niezbędnym elementem zdrowej diety, nie ma wielu kalorii, ponieważ jedno zawiera ich mniej więcej osiemdziesiąt. Białko jaja prawie w dziewięćdziesięciu procentach jest wodą, pozostałe dziewięć procent to cenne aminokwasy, zaś jedynie niepełny procent stanowią węglowodany, witaminy oraz sole mineralne.

Spodki do jajek

Autor: Alan Cleaver
Źródło: http://www.flickr.com
Żółtko to jednak prawdziwa bomba kaloryczna, bo w stu gramach jest nawet 350 kalorii. Znajdują się tam również tłuszcze, stanowią one sześćdziesiąt procent żółtka. Jednak, około jedna trzecia z nich to lecytyna, jaka rozbija tłuszcz oraz cholesterol na cząstki, prze co zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń krwionośnych. Jajko posiada dość spore ilości cholesterolu. Jest on faktycznie bardzo potrzebny dla dzieci do rozwoju mózgu oraz całego układu nerwowego, jednak osoby, które posiadają za wysoki poziom cholesterolu we krwi, powinny uważać. Dobrze będzie jak ograniczą się do dwóch-trzech jajek w tygodniu. Jednak nie musimy całkiem rezygnować z ich jedzenia, tym bardziej ze strachu przed miażdżycą lub nadwagą.

Jajko przyrządzane na różne sposoby, to naprawdę doskonały pomysł na pożywne śniadanie.

Ten post jest dla Ciebie ciekawy? Więc zapraszamy do naszej nowej strony. Na niej oczekuje na Ciebie najnowszy materiał (https://cukier-krolewski.pl/nasze-produkty/).

Najzdrowsze jest jajko na twardo oraz po wiedeńsku. Najbardziej istotne jest to, iż robi się je bez dodatków, dlatego organizm trawi je krócej. Zapamiętajmy jednak, iż zbyt długie oddziaływanie wysokiej temperatury powoduje utratę cennych składników. Jeżeli chcemy częściej gościć je na swoim stole zaopatrzmy się w pomocne sprzęty, jak krajalnica do jajek.

5 grudnia, 2021