Czym są i do czego służą tensometry? Czy dobrze korzystać z tego rodzaju urządzeń, w których sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, jakie określane są również jako tensometry, to najważniejszy element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To też ważne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać możemy je w układach automatyki, w jakich jest konieczność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu umieszczone są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców lub dozowania.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika a także temperaturą pracy. Aktualnie trzeba przyznać, że najszersze zastosowanie mają tensometry oporowe, są więc najbardziej powszechnie stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada funkcjonowania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy naklejany jest za pomocą specjalistycznego kleju na element odkształcający się pod wpływem działających sił. Materiał oporowy czujnika ulegnie identycznym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia przyklejania, stosowane materiały to znaczna wiedza firm, które gwarantują czujniki siły, gdyż od tego zależą dokładność oraz stabilność czujników. Zależnie od kształtu a także ułożenia elementu oporowego można rozróżnić tensometry wężykowe, tensometry kratowe oraz tensometry oporowe foliowe. Te pierwsze to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, jaki jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Drugi rodzaj – szereg drucików które są ułożone równolegle oraz złączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej wykonanej z cienkiej metalowej folii, która jest sklejona z podkładką nośną.

Czy chcesz poznać uzupełniające teksty? Jeżeli tak, to zobacz w witrynie (https://a-pro.pl/hurtownia-elektryczna/) inne informacje odnoszące się tej sprawy – odnośnik jest tu.

W tego rodzaju sytuacji zawsze powinniśmy dobierać odpowiednie urządzenie, jakie będzie pasowało do naszej działalności. Solidne urządzenie to z pewnością Midas NFX (kliknij), wybierając je mamy gwarancje, że wypełnia swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni sukces, będzie gwarancją, że planowane działanie na pewno się uda. By tak się stało powinniśmy pamiętać o najlepszym wyborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.

6 lipca, 2022