Dane techniczne wyznaczają rankingi smartfonów , z którymi warto się zapoznać

Ustalenie, który telefon, tablet czy smartfon daje największe możliwości, jest zadaniem fachowców wyznaczających takie rankingi. Ponieważ rankingi są kwestią dyskusyjną, nigdy w czołowej „dziesiątce” nie znajdą się wyłącznie niezawodne, za to w pełni uniwersalne modele. Wątpliwości będą dotyczyły modelu zajmującemu w tej chwili pierwsze miejsce.

Smartfon Huawei Ascend P6

Autor: Huawei
Źródło: Huawei

Z drugiej strony rankingi wyznaczają prawdziwi znawcy tematu, którzy nadają punkty w kolejnych porównaniach niezwykle racjonalnie. W internecie znajdziemy wiele zestawień tematycznych i serwisów, zajmujących się pozycjonowaniem telefonów i smartfonów, także w okresach czasowych (miesiąc, rok).

Spróbuj Tak samo jak z telefonami klasycznymi, biorąc pod lupę smartfony, ranking tych egzemplarzy nie będzie za każdym razem identyczny. Jednak kilka zbliżonych porównań pozwala na wyciągnięcie interesujących wniosków.

Na kilku rankingach smartfonów w ścisłej czołówce znajdował się model Xperii Z. Rankingi prezentują różne oceny, jedne uwzględniają kilka pomniejszych kryteriów (jak stupunktowe kolumny za baterię, mobilność, ergonomię, uniwersalność części oraz powiązanie ich wszystkich z kosztem modelu), niektóre polegają na jednej, kompleksowej ocenie w postaci np. konkretnej liczby punktów itp.

Tablet Samsung GALAXY Tab

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Właściciele telefonów mają w sieci dla siebie tematyczne fora i zestawienia. Dzięki temu typowy właściciel modelu Nokia c5-03 spotka się z opiniami o słabszej muzyce, wielu kolorach i solidnej obudowie, tymczasem Samsung Wave 2 wywoła u jego posiadacza obawę, gdyż zmusi do dbania o wyświetlacz, uprzykrzy też życie z powodu bluetootha. O ile powyższe przykłady obu gigantów telefonicznych dotyczą klasycznych modeli swojego czasu, porównać można także egzemplarze z ruchomą klawiaturą, jak Nokia E7. Sprawdź nokie e7 i ciesz się z rozmów.

Klawiatura QWERTY, kolor, obudowa, również proporcje – zdarza się, że w tym względzie wielokrotnie decydują preferencje estetyczne. Pozostałe parametry, w tym jakość lustrzanek i kolejne gigabajty dokładanej pamięci mikroSD, stanowią niepoliczalne pole do rozważań i dyskusji dla oddanych użytkowników konkretnych modeli. Wraz ze standardami wzrastają nie tylko ceny sprzętu, ale też eksploracji smartfonu. Zachęca to producentów do konstruowania pojemniejszych kart, lepszych aparatów, bardziej wytrzymałych baterii itd.

5 grudnia, 2022