Ile znaczy współcześnie muzyka?

Od wieków ludziom na każdym kroku towarzyszy muzyka, tak naprawdę obecna jest ona na każdym kroku. Dziś muzyka spełnia przede wszystkim funkcję rozrywki, lecz dawniej miała również duże znaczenie w religii.

Gra na klawesynie

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat ludzie doskonalili muzyczne instrumenty, wymyślali podstawy teoretyczne aranżacji utworów muzycznych i zapisu nutowy. Pojawiły się trzy główne grupy polskie grupy kabaretowe instrumentów, to znaczy dęte,perkusyjne i strunowe.

Każda z takich rodzin do tworzenia muzyki wykorzystuje odmienne zjawiska, w każdej z nich powstało sporo najróżniejszych rodzajów, które się różnią rozmiarem i sposobem grania. W grupie instrumentów strunowych bardzo popularne stały się skrzypce, gitary, a także fortepiany i pianina. Wielu światowej sławy kompozytorów wybierało te właśnie instrumenty i tworzyło na nie niezapomniane dzieła. Ale przez lata powstawały rodzaje instrumentów mniej popularne, a mające tak samo ładny i niespotykany rodzaj dźwięku. Przykładowo klawesyny (sprawdź ceny sklepów internetowych na jednej stronie: instrumenty klawiszowe – klawesyny), jakie już od 15 wieku są znane w naszej części Europy, posiadają niezwykle ciekawe brzmienie, lecz ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to bardzo duże upowszechnienie elektroniki, jaka wkroczyła w każdą dziedzinę życia. Nie mogło to ominąć również muzyki, i dziś coraz częściej zamiast klasycznych instrumentów ludzie kupują ich cyfrowy odpowiednik. Niewątpliwie bardzo duże znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są znacznie tańsze od swoich pierwowzorów zrobionych przed wiekami. Oczywiście na koncertach i występach używać się będzie tradycyjnych instrumentów, lecz do ćwiczeń i prób w mieszkaniu elektroniczne modele w zupełności będą wystarczać. Bardzo dużą popularność zyskały także w ostatnim czasie keyboardy (rozpocznij grę na najlepszym sprzęcie: elektroniczne keyboardy). Niewielkie rozmiary i bardzo duże możliwości uzyskiwania najróżniejszych dźwięków spowodowały, że dzisiaj większość zespołów muzycznych taki instrument posiada. Zaprojektowanie keyboardów sprawiło również, że muzyka na instrumentach klawiszowych mogła trafić do wielu ludzi, już za niewielkie pieniądze kupić można dobrej jakości instrument, na którym można uczyć się w domowym zaciszu. Obecnie rosnąca ilość muzyków stosuje z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe możliwości w komponowaniu muzyki.

7 listopada, 2022