Jakie ogrzewanie będzie najtańsze?

Dobór sposobu, w jaki budynek będzie nagrzewany, jest to jedna z newralgicznych decyzji, jaka będzie mieć niewątpliwy wpływ na koszta użytkowania. Do najbardziej popularnych podejść należy grzanie węglem, ogrzewanie elektryczne oraz ogrzewanie gazowe.
Jeśli idzie o ogrzewanie elektryczne, tego rodzaju ogrzewanie uznawane bywa za jedno z w największym stopniu niezawodnych i komfortowych.

Red Bull Racing

Autor: First Austria
Źródło: First Austria
Niepodważalną zaletą jest tutaj na pewno prostota obsługi: regulacja temperatury jest łatwa, zaś instalacja nie wymaga notorycznej ingerencji mieszkańców. Niestety, bezdyskusyjnym faktem jest także, iż ogrzewanie elektryczne będzie dosyć kosztowne. Pewnym z większych sumptów jest montaż paneli do grzania, dość drogi jest również sterownik. Do powyższego jednokrotnego wydatku, wypada doliczyć późniejsze koszta użytkowania, a te też nie są małe. Ogrzewanie gazowe może być skomplikowane w montażu, lecz opłacalne. Jeżeli idzie o wygodę użytkowania gazowy kocioł będzie współmierny do ogrzewania elektrycznego – z pewnością nie zajmuje mnóstwo powierzchni, nie pobrudzi wnętrz a także nie musimy monitorować ilości opału.
sterownik

Autor: Qtea
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród stałych paliw, najbardziej popularny jest na pewno ekogroszek i drewno. Paliwa te pozwalają na najogromniejsze oszczędności kosztów nagrzewania. Niestety nagrzewanie tego typu jest dosyć kłopotliwe, jednak wciąż ma wielką popularność.

Największymi wadami opalania paliwem stałem jest z pewnością konieczność ciągłej kontroli wypalania, duża liczba zanieczyszczeń, generowanie toksycznych spalin a także nieodzowność wygospodarowania powierzchni na węgiel.

Sprawdź więcej porad tutaj – rzucą nowe światło. Nie obawiaj się – one odnoszą się do zbliżonej tematyki, więc także Cię zaciekawią!

Wśród kotłów na stałe paliwo wyróżnić możemy następujące warianty: kocioł komorowy, zasypowy, tak zwany zagazowujący albo samoczynny.

13 czerwca, 2022