Na jakiej zasadzie działają wkłady w laserowych drukarkach?

Drukarka to jedno z najbardziej istotnych urządzeń peryferyjnych, które używane jest w informatyce. Służy na co dzień do drukowania dokumentów, umów czy też regulaminów. Razem z postępem technologii pojawiają się przeróżne modele takich urządzeń.

Najnowocześniejsza jest drukarka laserowa, jaka do właściwego działania potrzebuje tzw. tonerów.
lustrzanka

Autor: N i c o l a
Źródło: http://www.flickr.com
Zasada działania tonerów jest zupełnie odmienna, niż typowych pojemników z atramentem. Pomimo tego, że są one nazywane jako „suchy atrament”. Analogicznie jak kartridże, tonery to oddzielne składniki Drukarki i mają swą specyficzną strukturę, jaka pozwala na nanoszenie na papier wydruków przy pomocy metody termicznej. Tego typu metoda używana jest w popularnych drukarkach laserowych. Tonery są w rzeczywistości zmieszanymi w odpowiednich proporcjach oraz większymi kuleczkami z żywicy termoplastycznej i mniejszymi kuleczkami szklanymi. Sam toner mieści się wewnątrz pojemniczka.
nauka

Autor: Technolux
Źródło: Technolux
Małe drobiny tonera w sposób elektrostatyczny są przekładane początkowo na bęben oraz papier, a następnie wygrzane oraz sprasowane na papier. Przy pomocy takiej metody prawdopodobne jest drukowanie prac o niezwykle wysokich rozdzielczościach, które dochodzą nawet do paru tys. punktów na cal. Tylko jeden ładunek tonera mógłby starczyć na 1000 stron wydruku. Warto tu dodać, że są drukarki czarno-białe i w nich wykorzystywane są wyłącznie tonery czarne.

Zaintrygowany? To dla nas rewelacyjna informacja. Więc kliknij tu ścianki pop-up i oglądaj bez ograniczeń kolejne specjalistyczne posty.

W przypadku drukarek kolorowych, tonery posiadają cztery podstawowe barwy CMYK. Kiedyś proszek tonerowy uzyskiwany był podczas procesu rozdrabniania, aktualnie z kolei uzyskuje się go w wyniku procesu polimeryzacji cząstek sztucznych.

Znaczną zaletą nowszej techniki jest to, że cząsteczki są o wiele drobniejsze, niż uprzednio oraz posiadają niezwykle podobny do siebie kształt. A nie było to wykonalne przy pomocy starszej metody rozdrabniania.
10 sierpnia, 2022