Najważniejsze przepisy i zasady obowiązujące operatorów dronów używanych do filmowania oraz fotografowania

Ostatnie lata to bardzo duży wysyp najróżniejszych latających sprzętów, popularnie nazywanych dronami. W przemyśle i wojskowości od dawna znane są ich zalety, lecz jeszcze niedawno drony były kosztowne i trudne do kupienia. Dzisiaj, gdy najprostszego drona można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a za tysiąc można dostać mocno zaawansowany sprzęt, to i ceny i dostępność przestały być jakąś wielką przeszkodą. Dlatego też coraz więcej osób kupuje je w charakterze zwykłych zabawek, ale są też tacy, którzy wykorzystują je w pracy zawodowej.

dron

Autor: Jorge Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozpowszechnieniu tych urządzeń powiększyły się znacznie możliwości wykonywania zdjęć i filmowania rozmaitych imprez i uroczystości. Obecnie sprzedawane drony do filmowania, dla przykładu najnowszy DJI Phantom 4: , pozwalają na podpięcie kamery w wysokiej rozdzielczości albo wymiennie, i obsługę tego wszystkiego przez osobę obsługującą. Dzięki temu można otrzymać rewelacyjne ujęcia z większych wysokości, trudno się więc dziwić, że tego typu usługi cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

Filmowanie z powietrza może być świetną metodą na rozszerzenie zakresu swoich usług, jednak aby zająć się tym w pełni legalnie należy spełnić kilka warunków.

Po przestudiowaniu tego wpisu, polecam inne wiadomości na przedstawiany temat, które będą równie wciągające.

Przede wszystkim trzeba kupić porządnego drona, który da sobie radę z przymocowaną kamerą. Z powodu bezpieczeństwa powinno się wybierać urządzenia niezawodne, bo w razie jakieś usterki tylko dron (nowy design DJI Air 2S) może zostać zniszczony, lecz również istnieje niebezpieczeństwo jakiś wypadków wśród na ziemi.

Dowiedz się więcej: .

Przy usługach komercyjnych konieczne będzie posiadanie odpowiedniej licencji, która będzie potwierdzać umiejętności kierowania urządzeniem i znajomość przepisów lotniczych. Póki co nie potrzeba licencji w przypadku lotów małymi dronami i niekomercyjnych, lecz regulacje zaczynają iść taką stronę, aby wszyscy użytkownicy musieli taki dokument mieć. Przy nagrywaniu różnych uroczystości należy zadbać jeszcze o kilka spraw. Pierwsza to jest otrzymanie zezwolenia na latanie nad danym obszarem, a drugą zgoda na możliwość rozpowszechniania wizerunku filmowanych osób.

25 stycznia, 2022