Parę wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy inny sprzęt. Żeby prawidłowo działały, należy się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o zachowanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki niniejszym wskazówkom można osiągnąć następny poziom wtajemniczenia, ponieważ możesz stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest podłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszystkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich stanem.
Przedstawiony zostanie także docelowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC.

Chcesz dodać do swoich zakładek o jeszcze jedną nieszablonową stronę? Jeśli tak, to naprawdę zalecam ten tekst – kliknij a się nie rozczarujesz.

Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale trzeba niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasami na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.
13 maja, 2022