Podstawowe informacje na temat podstawek wykorzystywanych we współczesnych komputerach.

Każda kolejna generacja procesorów różni się bardzo od poprzedników. Z racji tego będzie też wymagała nowych, dostosowanych płyt, które będą potrafiły wykorzystać najnowsze możliwości i technologie.

element

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
klientów

Autor: 7 w d
Źródło: http://www.flickr.com
Procesory na przestrzeni lat znacząco powiększały swoje obliczeniowe możliwości, a przeważnie za tym szła liczba wyprowadzeń, jakie się w nich znajdowały. Z tego też powodu każda kolejna generacja najczęściej wiązała się z nową podstawką, do której wkładano procesor. Podstawki różnią się od siebie nie tylko liczbą pinów, lecz również sposobem montowania. Na przykład socket 775 – czy socket a jest droga, przeznaczony dla firmy intel, charakteryzował się tym, że zamiast otworów na nóżki posiadał pola dotykowe, a procesor sprężyste blaszki. Za to socket a to była klasyczna konstrukcja AMD, z 453 pinami.
Dla prawidłowej pracy komputera niezwykle ważne było, żeby układ był właściwie włożone w podstawkę. W przypadku wcześniej opisywanych podstawek Intela niekiedy były problemy z tym, że blaszki ulegały złamaniu i wszystko było do wyrzucenia – jak wam działa socket am3.

To świetnie, że chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat. Wtedy przejdź do podstrony, a dowiesz się rozmaitych wiadomości i zdobędziesz wiedzę na wiele tematów.

Klasyczne podstawki, takie jak na przykład socket am3, mają otwory, w jakie są wkładane nóżki układu scalonego, a później odpowiednią dźwignią dociska się wszystko, aby były odpowiednie styki.

W związku z tym że wytwórcy przy nowych odmianach podstawek niekiedy zmieniają jedynie niewielką ich część, co ma na przykład miejsce przy socket fm1, to należy uważać przy montażu aby nie próbować użyć nieodpowiedniego procesora. Jeżeli się wszystko zrobi umiejętnie, to najczęściej procesory montować będzie można na płytach więcej niż jeden raz.
27 czerwca, 2022