Problem sporej ilości osób, czyli sukienki komunijne, lub alby. Rozsądek czy fanaberia?

Pierwsza Komunia Święta to dla każdego dziewięciolatka doniosłe wydarzenie. Już przygotowania stanowią całkiem nieznane doświadczenie w jego życiu. Już na długo przed uroczystością maluch analizuje wydarzenie z rówieśnikami, stara się zapamiętaćmodlitwy, uczestniczy w próbach. Zdarza się ,że działając w czasie intensywnych przygotowań, zarówno my – rodzice, jak i nasze dzieci, zapominamy, czym tak właściwie jest to wydarzenie.

Komunia

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Często rozważanym dylematem jest kwestia wyboru stroju na tę okazję. W wielu szkołach, co jest zresztą nad wyraz słusznym posunięciem, zamiast typowych sukienek i garniturów, stosuje się alby. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele racji: przede wszystkim chęć uniknięcia procesu przekształcania się religijnego przeżycia w rewię mody i pokaz możliwości finansowych rodziców i chrzestnych. Takim postępowaniem jednak ograniczamy dziecku wybór. Śmiało można, uznać, że rozsądnie wybrane, skromne sukienki komunijne, nie powinny zaszkodzić doniosłości wydarzenia, a wręcz sprawią, że dla dziecka stanie się ono wyjątkowe.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednią kreację? Przede wszystkim na jakość wykonania – sprawdźmy czy szwy się nie rozchodzą oraz czy nie przeszkadzają nam jakieś elementy. Kolejna rzecz to rodzaj tkaniny. Unikajmy przesadnie lśniących, koronkowych, tandetnych materiałów . Postarajmy się, aby sukienka miała możliwie najmniej ozdób. W gruncie rzeczy, gdy przypatrzymy się wybiegowym projektom, natychmiast przekonamy się, że najbardziej elegancko wyglądają te najbardziej skromne.

Komunia

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Rozważmy także zakup używanej sukienki. Warto o tym pomyśleć wcześniej i śledzić ogłoszenia lokalnej prasie. Być może znajdziemy coś wyjątkowego nie wydając zbyt wiele. Oszczędzoną w ten sposób kwotę z radością przeznaczymy na zakup prezentów, które zazwyczaj są rozdawane w ramach wdzięczności przybyłym gościom (przeczytaj przykłady na ). Modnym pomysłem są ozdobne woreczki, uszyte z tej samej co sukienka tkaniny, do których wkładamy gipsowego aniołka i karteczkę z podziękowaniem. Jeżeli jednak w parafii, w której nasza córka przystępuje do Pierwszej Komunii, rodzice zdecydują się na alby, podporządkujmy się.

Czerwiec 22, 2018