Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w chałupie, umila życie a także daje wesołość swym pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada mnóstwo łączących aspektów z muzyką różnych rejonów Polski. Jej autorzy są nieznani i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych pragnień i instynktów twórców oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom bliskie – o umiłowanych Tatrach, historiach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przegadywania się chłopca z dziewczyną.

wokalistka

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II ukochał sobie wspaniały śpiew i grę górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by pospacerować po górskich szlakach, również także by ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za nieśmiertelny detal tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenia, bez nut lecz w autentycznej postaci „ze słuchu”. Bywa, że w pobliskich wsiach takie same melodie i przyśpiewki gra się i śpiewa znacznie inaczej.

Cudowna muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w domu, w karczmie, rozwesela życie a również sprawia radość swym zabawnym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich można ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano także komplet 3 gęśli i basów, ale stwierdzono ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, dlatego odrzucono ten skład. Czasem w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Głównie na weselach możemy spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a również instrumenty dęte i akordeon. To – części do mikrofonów – też się przydaje.

Znacznie częściej widzi się łączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najwięcej popularnymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niekiedy składy zespołów są wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: ), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, lecz też grywają specyficzne melodie.

Jeżeli zaciekawił Cię omawiany wątek, to odsyłam do witryny (http://www.rybaczowkarutka.pl/szkolenia-wedkarskie) – tam odnajdziesz fascynujące dane, które są dokładnym opisem tego zagadnienia.

Od najmłodszych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najwyżej poważany jest prymista, który gra muzykę prowadzącą. Od niego i jego odrębności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On z reguły dobiera skład „muzyki”. Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.

29 sierpnia, 2022