Zaawansowane techniki sterowania w elektrycznych układach – jakie zadania mogą spełniać przekaźniki i styczniki.

W układach elektronicznych i elektrycznych bardzo często przychodzi potrzeba sterowania pewnymi fragmentami obwodu za pomocą innych elementów. Bardzo dobrym przykładem może to być zwyczajna pralka, w jakiej układ programatora musi w odpowiedniej chwili załączać i wyłączać elementy wymagające sieciowego napięcia, to znaczy silniki i grzałki. Nie byłoby to możliwe bez pewnych elementów, a do tego typu celów najczęściej wykorzystuje się styczniki i przekaźniki.

grzałki

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Funkcjonują one na takiej samej zasadzie, czyli roboczym obwodem będzie sterował oddzielny, odizolowany układ wysyłający sygnały do wyłączenia lub włączenia. Różnica między tymi urządzeniami jest taka, że przekaźniki wykorzystywane są do sygnałów niskoprądowych, na przykład przy systemach sterowania PCL, a styczniki mogą sterować układami większej mocy – . Tak więc w przypadku pralek elementem, który odpowiadał będzie za załączenie grzałki jest stycznik, poza sprzętem AGD znajdują one zastosowanie przy wentylatorach, lampach i innych podobnych urządzeniach.

Styczniki przeważnie są używane jako jeden z podstawowych elementów układów sterujących, do prawidłowej pracy będą potrzebować jednak dostarczenia w odpowiednich momentach sygnałów. Czasami będzie jednak konieczność wyłączenia lub załączenia danego urządzenia w określonym czasie, i przeważnie nie ma potrzeby budowania do tego specjalnego układu sterującego. Jak okazuje się jednak, doskonale w takich zastosowaniach sprawdzą się przekaźniki czasowe, których podstawową rolą jest właśnie uruchamianie się w wyznaczonym przez użytkownika czasie. Całym sterowaniem zajmuje się przekaźnik, i na nim też bezpośrednio określa się zakres czasu, po jakim ma rozpocząć działanie.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Typowe przekaźniki czasowe posiadają całkiem spore możliwości sterowania, od dziesiątek sekundy do paru dni – profesjonalne przekaźniki. Pozwala to na duże możliwości regulacji, zwłaszcza że samo programowanie czasu ogranicza się do ustawienia odpowiednich wartości na przekaźniku. Niektóre wersje są znacznie bardziej zaawansowane, dzięki czemu da się je użyć w bardziej zaawansowanych układach sterowania.
Czerwiec 22, 2018