Zwięzły przegląd form kawałków muzycznych

Sztuka, której tworzywem jest brzmienie towarzyszy człowiekowi w rozmaitych gatunkach od wieków. Trudno jednoznacznie wskazać chociaż w przybliżeniu datę pojawienia się muzyki. Wiadomo jednak, że już monotonne śpiewy ludzi zamieszkujących jaskinie były początkową próbą jej stworzenia. Człowiek prehistoryczny na pewno śpiewał by dodać sobie otuchy oraz polepszyć humor. W epoce Antyku zaszedł rozwój muzyki. Przede wszystkim zaistniały liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) a także strunowe (np. harfa, lira). Nie brak było również oryginalnych instrumentów jak chociażby muszli.

koncert gitarowy

Autor: Gialla Farfalla
Źródło: http://www.flickr.com
Epoka Średniowiecza kojarzy się ze stagnacją, chociaż dominowała wtedy muzyka kościelna. Jednak w Odrodzeniu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, zarówno wokalnej, świeckiej jak i religijnej. Był to także czas powstania polifonii. We Włoszech w epoce Baroku powstała nowatorska forma dramatu śpiewanego, to jest opera. Oświecenie i Romantyzm zapoczątkowały intensywny rozwój muzyki poważnej. Końcówka dziewiętnastego wieku to także gwałtowny rozwój baletu. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło bardzo dużo zmian. Również w muzyce sporo się zmieniło. Można by mówić, że muzyka klasyczna trochę się znużyła. Poczęto z nią eksperymentować. Skutkiem tego było zaistnienie nowego rodzaju muzyki – była nią muzyka jazzowa. Klasycznym instrumentem jazzu została trąbka. Powstały także inne odmiany muzyki: pop, hip-hop, metal, rock, techno, blues, heavy metal, disco-polo itp.. Przy okazji zerknij na przykłady instrumentów – z najsłynniejszych kompozytorów ogólnoświatowej renomy są: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Van Beethoven, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.

Dzisiaj z różnorodnego typu muzyką się spotykamy, praktycznie na każdym kroku. Wdziera się do naszej świadomości przez stacje telewizyjne a także radiowe. Wszystkim wiadomo, iż muzyka działa na nas w sposób kojący. Odrywa nas od huku dzisiejszego świata. Chociaż muzyka jest tak bardzo popularna na globie to odgrywa ona indywidualną rolę w życiu każdego z ludzi. Rozmaite preferencje muzyczne mają poszczególni ludzie. Przeznaczeniem muzyki może być wywołanie w nas stanu relaksu jak też czasem wyzwolenie w człowieku większej energii bądź przekaz danej treści zawartej w utworze muzycznym. Tutaj mały bonus dla prawdziwych fanów muzyki: mikrofony oraz akcesoria.
9 listopada, 2022